نکات مهمی که لازم است قبل از ایمپلنت دندان بدانید

اکثر افراد جامعه درباره ایمپلنت‌های دندان که پیشرفته‌ترین روش جایگزینی دندان از بین رفته است، بارها شنیده‌اند. امروزه اغلب دندانپزشکان، عمل جراحی ایمپلنت دندان را برای اکثر بیماران انجام می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، ایمپلنت دندان روشی موثر برای درمان بی‌دندانی و بازگشت زیبایی، اعتماد به نفس و لبخند دلنشین برای بیماران واجد شرایط است. اگر از ایمپلنت‌های دندان به خوبی مراقبت و محافظت شود، طول عمر و دوام بالایی خواهند داشت. در ادامه مطلب به نکات ضروری در مورد جراحی ایمپلنت دندان که مهم است قبل از انجام آن بدانید، خواهیم پرداخت. امیدواریم، شناخت بهتر و بیشتری در خصوص ایمپلنت‌های دندان بدست آورید.

ایمپلنت دندان

در دهه‌های گذشته برای جایگزینی دندان از بین رفته از بریج‌های ثابت یا پروتز‌های متحرک استفاده می‌کردند. بریج‌های دندان به علت اینکه در مجاورت دندان‌های سالم دیگر قرار می‌گرفتند، بعد از مدتی به آنها آسیب می‌رساندند. در پروتزهای متحرک امکان لغزش و افتادن و همین‌طور ایجاد صدای خاصی در هنگام صحبت کردن وجود داشت که غالبا برای فرد احساس ناراحتی و خجالت به همراه داشت. امروزه با توسعه و پیشرفت تکنولوژی در حوزه علم دندانپزشکی و ورود روش‌های درمانی جدید از جمله ایمپلنت‌های دندان این مشکلات و مسائل برای بیماران برطرف گردید. ایمپلنت دندان پایه‌های فلزی از تیتانیوم هستند که داخل استخوان فک به عنوان ریشه دندان مصنوعی قرار می‌گیرند. ایمپلنت دندان مزایایی بسیاری نسبت به سایر روش‌ها دارا هستند، این مزایا عبارتند از:

  • ظاهر طبیعی و زیبا همانند دندان واقعی
  • عدم آسیب و تخریب دندان‌های سالم مجاور
  • افزایش اعتماد به نفس
  • راحتی و اطمینان از عدم تحرک و افتادن

نکات مهم قبل از انجام ایمپلنت دندان

تا اینجا برخی از ویژگی‌ها و مزایایی ایمپلنت دندان را بیان کردیم. در ادامه توجه شما را به نکاتی که لازم و ضروری است قبل از انجام عمل ایمپلنت دندان بدانید، جلب می‌کنیم.

ایمپلنت دندان یک روش جراحی سرپایی است: به این معنا که نیازی به بستری شدن وجود ندارد و شما بعد از عمل جراحی می‌توانید به منزل بازگردید. توصیه می‌کنیم که در روز جراحی، یک فرد بزرگسال بیمار را همراهی کند.

بررسی دقیق ناحیه‌ی آسیب دیده: ضروری است که قبل از ایمپلنت دندان ناحیه‌ی مورد نظر از لحاظ وجود عفونت و عدم سلامت لثه بررسی شود. تا قبل از انجام عمل ایمپلنت درمان‌های لازم صورت گیرد. همچنین در این مرحله دندانپزشک به وسیله رادیولوژی (اشعه ایکس) تراکم استخوان فک را بررسی می‌کند. اگر کیفیت و کمیت استخوان فک کافی باشد برای کاشت ایمپلنت دندان برنامه‌ریزی انجام می‌دهد.

ضرورت انجام پیوند استخوان: در صورتی‌که چگالی و مقدار استخوان کافی نباشد،مطابق نظر دندانپزشک پیوند استخوان صورت می‌گیرد. پیوند استخوان فرآیند درمان را طولانی‌تر خواهد کرد زیرا حدود ۴-۶ ماه زمان لازم است تا استخوان فک بهبود یابد و آمادگی لازم برای کاشت ایمپلنت دندان را پیدا کند.

سلامت عمومی: تعداد زیادی از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به سلامت، قابل کنترل و درمان است، منتها برخی از بیماری‌ها از قبیل دیابت کنترل نشده، سرطان، ایدز، بیماری‌های خود ایمن می‌تواند روند درمان با ایمپلنت دندان را تحت شعاع قرار دهد. برای این موارد، ایمپلنت‌هایSLActive  اشترومن با نرخ موفقیت بالا در بیماران با شرایط خاص توصیه می‌شود.

سیگار کشیدن: در افرادی که به طور مداوم دخانیات بخصوص سیگار مصرف می‌کنند، خطر شکست ایمپلنت به طور معناداری افزایش می‌یابد. همچنین ممکن است روند درمان و بهبود بسیار طولانی‌تر شود. سیگار کشیدن مکانسیم بهبود را مختل می‌کند و منجر به رشد باکتری‌های بیماری‌زا در اطراف ایمپلنت دندان می‌گردد. در نتیجه افراد سیگاری باید قبل از ایمپلنت دندان این عادت را ترک کنند تا به نتایج دلخواه خود برسند.

کاشت ایمپلنت دندان یک فرآیند است: باید بدانید که کاشت ایمپلنت دندان در طی یک شب اتفاق نمی‌افتد. دریافت ایمپلنت دندان یک فرایند چند ماهه است. بعد از قرار گرفتن پایه‌ی ایمپلنت به عنوان ریشه دندان داخل استخوان فک، مرحله استخوان‌سازی طبیعی رخ می‌دهد و ایمپلنت به استخوان جوش می‌خورد. سپس تاج دندان و سایر ضمیمه‌ها روی ایمپلنت قرار خواهند گرفت.

مراجعه منظم به دندانپزشک: همان‌طور که گفته شد درمان ایمپلنت دندان فرآیند چند مرحله‌ای است در نتیجه بسیار ضروری است که بیمار قرار ملاقات‌های منظم جهت بررسی و بازبینی با دندانپزشک خود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام مراحل به خوبی پیش می‌رود.

مراقبت از ایمپلنت دندان: هنگامی‌که ایمپلنت دندان را دریافت کردید، باید از آنها همانند دندان طبیعی مراقبت و محافظت کنید. توصیه می‌شود به طور منظم و دقیق کارهایی از قبیل: نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و هر شش ماه یک بار مراجعه به دندانپزشک را انجام دهید تا برای سالیان سال لبخند زیبای خود را حفظ کنید.

برای آنکه بدانید لق شدن ایمپلنت دندان به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟ روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2019-06-01T09:43:22+00:00 ژوئن 1st, 2019|

نظر دهید