عوامل شکست ایمپلنت دندان

شکست ایمپلنت دندان به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

ایمپلنت دندان معمولاً یک روش بسیار موفق و کارآمد است. با این حال ممکن است مانند بسیاری از روش‌های پزشکی، به شکست منتهی شود. شکست ایمپلنت دندان به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر شکست ایمپلنت دندان به موقع تشخیص داده شود می‌توان از ایجاد عوارض آن پیشگیری کرد. در ادامه، شما را با عوامل شکست ایمپلنت دندان آشنا می‌کنیم.

اجزای ایمپلنت

در ابتدا اجزای مهم و کلیدی ایمپلنت دندان را بشناسیم که عبارتند از:

  • ایمپلنت: یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم است که توسط جراح دندانپزشک درون استخوان فک بیمار قرار می‌گیرد.
  • اباتمنت: بین ایمپلنت و تاج دندان قرار می‌گیرد.
  • تاج: تاج دندان از جنس سرامیک بوده و از نظر عملکرد و جنس شبیه دندان طبیعی است.

به طور کلی، اباتمنت و تاج نسبت به ایمپلنت در معرض آسیب‌های احتمالی بیشتری قرار دارند و اگر به درستی از آن‌ها مراقبت نشود ممکن است دچار پوسیدگی شوند. در نهایت، این پوسیدگی‌ها به عمق استخوان فک و ایمپلنت سرایت می‌کنند و منجر به شکست ایمپلنت می‌شوند.

عوامل شکست ایمپلنت دندان چه هستند؟

ایمپلنت‌های دندان با وجود مزایای بسیار زیادی که دارند ممکن است در ۵ درصد از مواقع دچار شکست شوند. در این بخش، نگاهی به دلایل و چگونگی شکست ایمپلنت دندان می‌اندازیم. عوامل شکست ایمپلنت دندان عبارتند از:

عفونت: یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها و بیماری‌های لثه، بیماری پریودنتال است که به علت عدم رعایت بهداشت و ایجاد پلاک روی سطوح دندان به وجود می‌آید. این عفونت باعث تحلیل رفتن بافت لثه و استخوان می‌شود. وقتی بافت‌های حمایت کننده ایمپلنت (لثه و استخوان) از بین بروند منجر به اتفاق فاجعه آمیز شکست ایمپلنت می‌شود.

ساختار و کیفیت استخوان: یکی از شرایط و الزامات انجام ایمپلنت دندان این است که بیمار استخوان سالم و کافی داشته باشد. در صورت پایین بودن کیفیت و کمیت استخوان، عمل ایمپلنت دندان به شکست منتهی می‌شود.

فشار بیش از حد: اگر شرایط پزشکی بیمار مساعد باشد، دندانپزشک برای کوتاه‌تر و کمتر کردن زمان درمان و تعداد جراحی‌ها تصمیم می‌گیرد از روش بارگزاری فوری ایمپلنت استفاده کند. در این روش، تاج و روکش دندان در همان جلسه اول روی ایمپلنت قرار می‌گیرند. در روش ایمپلنت فوری، ایمپلنت زمان کافی برای ادغام با استخوان فک را ندارد به همین دلیل، فشار و بار اضافی منجر به شکست ایمپلنت می‌شود.

سلامت عمومی: در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا دچار بیماری‌های خود ایمنی، پوکی استخوان، سرطان، کم خونی و فقر آهن هستند، درصد شکست ایمپلنت دندان بسیار بالاست. زیرا تمام ارگان‌ها و بافت‌های بدن در تعامل با هم قرار دارند و عدم سلامت هر یک بر دیگری اثر می‌گذارد.

استعمال دخانیات و سیگار: حفظ سلامت دهان و دندان، نیاز به اکسیژن کافی دارد. هنگامی که فرد، سیگار و دخانیات مصرف می‌کند، این جریان حیاتی در بدن محدود شده و در نتیجه، توانایی بدن برای بهبود دوران نقاهت بعد از قرار دادن ایمپلنت مختل می‌شود که خود منجر به شکست ایمپلنت دندان خواهد شد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: عدم مراقبت‌ از ایمپلنت و رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به حضور باکتری در دهان، بیماری‌های لثه، التهاب و عفونت می‌شود. عفونت‌ها و باکتری‌ها باعث شکست ایمپلنت دندان می‌شوند.

آسیب به بافت و عصب: حین عمل جراحی ممکن است به عصب‌های اطراف ایمپلنت آسیب وارد شود که در این صورت، بیمار احساس بی‌حسی در نواحی گونه، زبان، چانه و لب می‌کند. غالباً آسیب به عصب و بافت به دلیل عدم مهارت دندانپزشک در قرار دادن ایمپلنت نزدیک به عصب رخ می‌دهد.

مهارت دندانپزشک: یکی از مهمترین عوامل موفقیت و شکست ایمپلنت، مهارت، تجربه و دانش به روز جراح دندانپزشک در زمینه ایمپلنت درمانی است.

برای آنکه بدانید تفاوت بین ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟ روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2019-02-16T10:30:34+00:00 فوریه 16th, 2019|

نظر دهید