چگونه می‌توان عفونت ایمپلنت را تشخیص داد و درمان کرد؟

عفونت ایمپلنت

یکی از مشکلاتی که پس از ایمپلنت دندانی ممکن است رخ دهد، ایجاد عفونت است. شایع‌ترین حالت عفونت دندانی از نوع peri-implantitis است که در اطراف لثه و دندان‌ها ایجاد می‌شود و در صورت عدم درمان منجر به التهاب، تحلیل استخوان و پس زدن ایمپلنت می‌شود. این عفونت‌ها بوسیله باکتری ایجاد شده و می‌تواند بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت یا ماه‌ها و حتی سال‌ها پس از کاشت ایمپلنت بوجود آید. در صورتی که ایمپلنت کاشته شده از جنس مرغوب نباشد، به علت کیفیت پایین متریال، ریسک ایجاد عفونت افزایش می‌یابد. از جمله علائم عفونت دندان ایمپلنت شده عبارتند از:

  • بوی بد دهان: عفونت دندان ایمپلنت شده باعث ایجاد بوی بد و حتی مزه بد دهان می‌شود. چنانچه احساس کردید شرایط غیر طبیعی است یا پس از استفاده از مسواک و نخ دندان همچنان بوی بد باقی بماند، احتمالا عفونت دندان ایمپلنت شده وجود دارد.
  • مشاهده چرک یا خونریزی: مشاهده خونریزی یا چرک در لثه یا اطراف ایمپلنت نشانه عفونت ایمپلنت است. اگر این خونریزی در اثر مسواک زدن ایجاد شود، همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.
  • درد یا تب: اکثر عفونت‌های باکتریایی دهان باعث درد در ناحیه ایمپلنت می‌شوند. در صورت مبارزه بدن با عامل عفونت می‌توان نشانه‌های تب را نیز مشاهده کرد.
  • مشکل حین جویدن: در صورتی که جنس ایمپلنت غیر از تیتانیوم و سرامیک‌های تایید شده باشد ممکن است مشکلاتی حین جویدن ایجاد کند حتی اگر عفونتی وجود نداشته باشد. ایمپلنت‌های تیتانیومی به علت محکم بودن و جوش خوردن با استخوان فک، امکان جویدن طبیعی را فراهم می‌کنند.
  • قرمزی یا تورم لثه: قرمزی و تورم لثه نشانه اصلی وجود عفونت است. ممکن است این تورم با چشم قابل تشخیص نباشد اما بوسیله تماس حس خواهد شد.

کیفیت پایین ایمپلنت، ریسک ایجاد عفونت را افزایش می‌دهد. ایمپلنتی که در محل خود محکم نباشد، می‌تواند نشانه ایجاد عفونت باشد و باید با ایمپلنت با کیفیت بهتر جایگزین شود.

در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده، لازم است به دندان‌پزشک مراجعه شود تا بررسی تکمیلی صورت گیرد. رعایت دستورالعمل‌های پس از کاشت ایمپلنت و بهداشت دهان و دندان، بهترین راه برای پیشگیری از عفونت دندان ایمپلنت شده است. پس از ابتلا به عفونت، انتخاب نوع درمان به شدت عفونت بستگی دارد. اگر عفونت بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت ایجاد شود، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود یا ایمپلنت تعویض گردد. معمولا بهترین گزینه، خارج کردن ایمپلنت است پیش از اینکه عفونت بدتر شود.

در صورتی که عفونت پس از قرار دادن تاج دندان ایجاد شود، معمولا فقط آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد شد. در موارد بسیار حاد نیز ممکن است با انجام جراحی مجدد، ایمپلنت جایگزین شود.

اگر عفونت به موقع درمان نشود می‌تواند باعث آسیب به استخوان فک شود، به طوری که نیاز به برداشتن بخشی از استخوان شود. گسترش باکتری‌ها می‌تواند حتی باعث تخریب سایر دندان‌ها شده یا به بافت‌های نرم اطراف و سینوس سرایت کند و منجر به درد سینوس یا مشکلات مجاری تنفسی شود. در موارد بسیار شدید ممکن است عفونت به خون راه یابد.

برای اینکه بدانید چرا کاشت ایمپلنت دندانی بهترین روش جایگزینی دندان کشیده شده است روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر به صفحه لینکدین اشترومن مراجعه کنید و یا با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2018-08-11T07:42:53+00:00 ژوئن 30th, 2018|

نظر دهید