سن مناسب کاشت ایمپلنت دندان

در خصوص روش‌های درمانی دندانپزشکی، بهتر است بیماران در ارتباط با روشی که انتخاب می‌کنند، اطلاعات کافی داشته باشند. با شناخت هر چه بیشتر معایب، مزایا و خطرات هر کدام از روش‌های دندانپزشکی، بیماران راحت‌تر و بهتر می‌توانند در مورد سلامت و زیبایی خود تصمیم بگیرند. هنگامی‌که بحث معایب و مزایایی ایمپلنت دندان در میان باشد، عوامل زیادی برای موفقیت کاشت ایمپلنت پیش‌بینی و در نظر گرفته می‌شود. در این خصوص، عامل سن یکی از عوامل بالقوه در موفقیت درمان است. سن فرد باید در هنگام تصمیم‌گیری در خصوص کاشت ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک و خود بیمار مد نظر قرار بگیرد.

در ادامه مطلب با نگاه دقیق‌تری به مسئله کاشت ایمپلنت دندان و سن مناسب آن می‌پردازیم.

ایمپلنت دندان

متخصصان دندانپزشکی معتقدند که بهترین روش جایگزینی دندان کاشت ایمپلنت دندان است. ایمپلنت دندان پایه‌‌ی فلزی پیچ مانند از جنس تیتانیوم است که توسط دندانپزشک داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود. پس از مدت کوتاهی سلول‌های استخوان طی فرآیند استخوان‌سازی طبیعی یا (osseointegration) در اطراف ایمپلنت رشد می‌‌کنند و بعد از آن ایمپلنت به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کند. از مهمترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود و افزایش توانایی خوردن و صحبت کردن
  • سهولت در نگهداری و تمیز کردن آن
  • ظاهر کاملا طبیعی
  • مانع از ایجاد چین و چروک و افتادگی صورت
  • عدم نگرانی از افتادن دندان هنگام خوردن، خندیدن، سرفه و عطسه کردن در محیط‌های اجتماعی

کاشت ایمپلنت دندان و محدودیت‌های سنی

از آن‌جایی که ایمپلنت‌های دندان قابلیت جایگزینی برای تمام دندان‌ها یا فقط یک دندان را دارد، ممکن است افراد در سنین مختلف نیاز به این نوع از درمان داشته باشند. همان‌طور که در تعریف ایمپلنت دندان بیان کردیم، ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و موفقیت کاشت ایمپلنت دندان به میزان قابل توجهی بستگی به کیفیت و کمیت استخوان دارد. در نتیجه عامل سن، نقش مهمی در تراکم استخوان و کامل شدن فرآیند رشد استخوانی ایفا می‌کند.

کاشت ایمپلنت دندان در کودکان و نوجوانان

با در نظر گرفتن تمامی مزایایی کاشت ایمپلنت دندان که بر شمردیم، متاسفانه برای کودکان و نوجوانان روش درمان مناسبی محسوب نمی‌گردد. همان‌طورکه گفته شد موفقیت درمان ایمپلنت بستگی به تراکم و رشد کافی استخوان فک دارد. در کودکان و نوجوانان، استخوان در حال رشد و توسعه است ( به رشد و نمو کافی نرسیده است ) حتی با در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی در سرعت پیشرفت رشد استخوان تا زمانی‌که  بیمار به سن ۱۸ سال نرسیده باشد، کاشت ایمپلنت دندان توصیه نمی‌گردد. بهتر است افراد زیر ۱۸ سال روش جایگزینی دیگری را برای دندان از بین رفته زیر نظر متخصص دندانپزشک انتخاب کنند.

کاشت ایمپلنت دندان در بزرگسالان (سالمندان)

هیچ محدودیت سنی بالایی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود ندارد. برای کاشت ایمپلنت دندان باید بیمار از سلامت دهان، دندان و به طور کلی سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد. در واقع برای افراد بزرگسال مهمترین عامل موفقیت ایمپلنت دندان تراکم و کیفیت استخوان فک،  مراقبت‌ و بهداشت ایمپلنت است. حتی اگر مدت زمان طولانی فرد دندان خود را از دست داده باشد، با استفاده از روش پیوند استخوان می‌توان کیفیت و قدرت استخوان فک را بازگرداند و کاشت ایمپلنت دندان را انجام داد.

برای کسب اطلاعات در رابطه با نکات مهمی که لازم است قبل از ایمپلنت دندان بدانید روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2019-06-09T05:28:41+00:00 ژوئن 9th, 2019|

نظر دهید