کاشت دندان چه مراحلی دارد و به چه صورت انجام می‌شود؟

کاشت دندان چگونه انجام میشود؟

ایمپلنت دندان یک پیچ تیتانیومی استوانه‌ای است که در حفره دندان در فک قرار گرفته و نقش ریشه را برای کار گذاشتن تاج دندان ایفا می‌کند. همزمان با ترمیم زخم، سطح تیتانیوم با استخوان‌های اطراف جوش خورده و طی ۳ تا ۶ ماه در محل خود محکم می‌شود. کاشت دندان برای همه افراد ممکن است مگر برای افراد کمتر از 18 سال، چرا که بافت استخوانی آن‌ها هنوز در حال رشد و تکامل است. همچنین برای کاشت دندان، داشتن سلامت دهان و دندان نیز لازم است. بیماری‌های دهان و دندان یا عفونت می‌توانند با رسیدن به محل ایمپلنت سبب پس زدن آن شوند.

اولین مرحله کاشت دندان بررسی دهان و فک است. در این مرحله ضمن تصویربرداری از فک، شکل و خصوصیات استخوان و موقعیت ساختارهای مهم مانند عصب و سینوس در اطراف ناحیه هدف بررسی می‌شود. این اطلاعات به تشخیص نحوه قرار دادن ایمپلنت کمک می‌کند. گاها ممکن است در این مرحله از سی تی اسکن یا رادیولوژی برای تهیه تصاویر سه بعدی از فک استفاده شود.

مرحله دوم، کاشت ایمپلنت است. در این مرحله، بر اساس شرایط کلینیکی فرد ممکن است از جراحی یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای استفاده شود. در هر دو روش، ابتدا یک شکاف کوچک در لثه ایجاد شده، پس از دسترسی به استخوان، بوسیله دریل‌های خاصی محل کاشت دندان شکل داده و ساخته می‌شود. در روش یک مرحله‌ای، ایمپلنت در شکاف ایجاد شده کاشته و سپس درپوشی روی آن قرار می‌گیرد که نقش ترمیم کننده را دارد. پس از ۳ تا ۶ ماه این درپوش را برداشته و تاج دندان را بوسیله سیمان مخصوص یا پیچ در محل محکم می‌کنند. در روش دو مرحله‌ای، بعد از قرار دادن پوشش روی ایمپلنت، با دوختن لثه، روی آن را می‌پوشانند تا ترمیم انجام شود. سپس طی جراحی دیگری، مجددا با ایجاد یک شکاف جدید روی لثه، درپوش ترمیم کننده را قرار داده، پس از التیام لثه و برداشتن درپوش، تاج دندان در محل قرار می‌گیرد.

روش دو مرحله‌ای زمانی بکار برده می‌شود که نیاز به افزایش تراکم بافت استخوان بوسیله پیوند استخوان یا سایر روش‌های دیگر باشد. کمبود تراکم استخوان می‌تواند سبب پس زدن ایمپلنت شود. این کمبود استخوان در محل کاشت دندان دلایل مختلفی دارد از جمله طولانی شدن زمان کشیدن دندان، استفاده از دندان مصنوعی، کاهش استخوان در نتیجه سایر بیماری‌ها، پیری و جراحت. پس از افتادن دندان، بافت لثه و استخوان به مرور زمان کوچک شده و به اصطلاح تحلیل می‌روند. در حالی که قرار داشتن دندان در محل خود باعث تقویت و تحریک فرآیند تولید و تجدید بافت استخوانی می‌شود.

مرحله سوم، آماده سازی دندان است. پس از ترمیم کامل لثه، دندانپزشک مجددا با بررسی دهان، قالب و شکل نهایی دندان را طراحی کرده تا از روی آن تاج دندان ساخته شود. در این مرحله تلاش می‌شود تا دندان ساخته شده از نظر ظاهر با سایر دندان‌های فرد همخوانی داشته باشد.

در نهایت، آخرین مرحله قرار دادن تاج دندان است. در این مرحله، از پیچ و یا سیمان خاصی برای اتصال تاج دندان به رابط ایمپلنت (اباتمنت) استفاده می‌شود. پزشک باید مطمئن شود که دندان‌های فک بالا و پایین پس از بسته شدن دهان به طور مناسبی با هم در تماس هستند.

اگر می‌خواهید بدانید شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان چیست روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر به صفحه لینکدین اشترومن مراجعه کنید و یا با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2018-08-11T07:48:51+00:00 می 12th, 2018|

نظر دهید