تفاوت بین ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟

ایمپلنت دندان چه تفاوتی با دندان طبیعی دارد؟

ایمپلنت دندان، پایه فلزی از جنس تیتانیوم است که با بافت بدن سازگاری دارد و جراح دندانپزشک آن را در داخل استخوان فک قرار می‌دهد و همانند ریشه دندان عمل می‌کند. ایمپلنت بهترین روش جایگزینی دندان از بین رفته است. یکی از اهداف اصلی دندانپزشکی این است که شکل و عملکرد ایمپلنت همانند دندان طبیعی باشد. با این حال، ایمپلنت دندان با دندان طبیعی تفاوت‌هایی دارد. برای آگاهی و شناخت بهتر از این تفاوت‌ها با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تفاوت‌های ایمپلنت و دندان طبیعی

  • تفاوت اصلی بین دندان طبیعی و ایمپلنت‌ در نحوه قرارگیری آن‌ها در دهان است. ایمپلنت‌ها در داخل استخوان فک قرار می‌گیرند و طی روند استخوان‌سازی، جزئی از استخوان فک می‌شوند. در حالی که دندان‌های طبیعی جز استخوان فک نیستند بلکه توسط الیاف اطراف لثه و رباط‌های موجود در این ناحیه، در داخل دهان قرار گرفته‌اند.
  • تعداد عروق در اطراف ایمپلنت نسبت به دندان طبیعی کمتر است در نتیجه، ایمپلنت‌ها از میزان خونرسانی، حمایت زیستی و دفاع محدودتری برخوردارند. به همین دلیل، نیاز به دریافت مواد بازسازی کننده توسط دندانپزشک دارند.
  • دندان‌های طبیعی دارای چند ریشه بوده در حالی که ایمپلنت‌ها شامل یک پایه فلزی ثابت در داخل استخوان فک هستند.
  • ایمپلنت‌ها از نظر ساختاری به دلیل اینکه داخل استخوان فک قرار گرفته‌اند، حساسیت بیشتری نسبت به دندان طبیعی در مواجهه با باکتری‌ها دارند. در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان، خطر التهاب لثه و از بین رفتن استخوان فک در ایمپلنت وجود دارد.

 

اصول مراقبت از ایمپلنت دندان

همان‌طور که گفته شد، ایمپلنت از جنس فلز تیتانیوم است که این فلز دچار پوسیدگی نمی‌شود. منتها بافت اطراف ایمپلنت که شامل لثه ،استخوان و مخاط دهان هستند، در معرض خطر نفوذ باکتری‌ها قرار دارند که منجر به التهاب لثه، تخریب استخوان و در نهایت از بین رفتن ایمپلنت می‌گردد. در این شرایط، ایمپلنت قابل بازسازی و ترمیم نیست. اگر بخواهیم ایمپلنت یک راه حل طولانی مدت برای جایگزینی دندان از بین رفته باشد باید توجه ویژه به رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ایمپلنت داشته باشیم. اولین گام در پیشگیری از بیماری‌های مربوط به ایمپلنت، انجام کارهایی برای از بین بردن یا جلوگیری از ایجاد پلاک دندان است که عبارتند از:

  • مسواک زدن: استفاده از مسواک به خصوص مسواک‌های برقی با برس‌های نرم به مدت دو دقیقه بعد از هر وعده غذایی، مانع از ایجاد پلاک دندان می‌شود.
  • استفاده از نخ دندان: یکی از کارهای بسیار مهم برای تمیزی بین دندان‌ها، استفاده از نخ دندان است که حتی ضرورت دارد نحوه صحیح انجام آن توسط دندانپزشک آموزش داده شود. هنگام استفاده از نخ دندان دقت داشته باشیم که تمام ذرات بین دندان‌ها برداشته شود.
  • استفاده از دهانشویه: بعد از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، به کار بردن دهانشویه برای تمیز کردن بین دندان‌ها نیز توسط دندانپزشکان توصیه می‌گردد.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک: برای مراقبت‌های حرفه‌ای و کامل‌تر لازم است سالی سه تا چهار مرتبه به دندانپزشک مراجعه شود.
  • به کار نبردن ابزارهای غیر حرفه‌ای: برای برداشتن پلاک‌ها یا تمیز کردن دندان، از اشیا فلزی استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خراش در سطح ایمپلنت می‌شود و منجر به نفوذ باکتری‌ها به داخل ایمپلنت می‌گردد.

برای آنکه بدانید ایمپلنت دندان های جلو چه تأثیری بر روی زیبایی می‌گذارد؟ روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر با بخش پشتیبانی فروش شرکت اشترومن خاورمیانه به شماره ۸۸۸۷۴۴۸۷ تماس بگیرید.

2019-02-02T05:02:12+00:00 فوریه 2nd, 2019|

نظر دهید